gtag('config', 'UA-172986610-1');
Pošli to dál a pomož žít život bez limitů i ostatním lidem.

Optimalizace pohybu a sportovní aktivita

Klíč ke zdraví a vitalitě

Proč je důležité optimalizovat pohybovou aktivitu?

Pohyb a sport jsou základem zdravého života. Pravidelná fyzická aktivita má řadu pozitivních vlivů na tělo i mysl. Přinášíme vám ověřené informace o tom, jak zlepšit svou pohybovou aktivitu a proč je to pro váš organismus tak důležité.

Přínosy pravidelného pohybu

  1. Zlepšuje kardiovaskulární zdraví: Pravidelný pohyb posiluje srdce a cévy, snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění a reguluje krevní tlak.
  2. Podporuje duševní zdraví: Fyzická aktivita stimuluje uvolňování endorfinů, což zlepšuje náladu, snižuje stres a bojuje s úzkostí a depresí.
  3. Kontrola hmotnosti: Pravidelný pohyb je klíčový pro udržení zdravé hmotnosti a regulaci metabolismu.
  4. Posiluje svaly a kostní hmotu: Sportovní aktivity posilují svaly, klouby a kosti, což je klíčové pro prevenci osteoporózy a svalových onemocnění.
  5. Zlepšuje spánek: Fyzická aktivita pomáhá regulovat spánkové cykly a zvyšuje kvalitu spánku.

Jednoduchý návod jak zlepšit pohybovou aktivitu

1. Najděte aktivitu, kterou máte rádi

Vyberte si sport nebo fyzickou aktivitu, která vám přináší radost. To vám pomůže udržet pravidelnost. A pokud sport není vaše vášeň vůbec, tak vyberte činnost, která pro vás bude nejméně náročná. Pokud tedy chcete dělat kardio, ale neradi běháte, tak můžete zvolit kolo nebo plavání. Případně pro vás může být zajímavé fitko, nebo nějaká hra např. badminton. Buďte kreativní a udělejte si to snadné. 

2. Stanovte si cíle

Stanovte si realistické cíle, které lze dosáhnout postupně. To vám pomůže udržet motivaci. Zaměřte se tedy na určování cílů podle metody S.M.A.R.T . 

S – Specific (Konkrétní)

M – Measurable (Měřitelný)

A – Achievable (Dosažitelný)

R – Relevant (Smysluplný)

T – Time-bound (Časově ohraničený)

3. Zahrňte různorodost do svého tréninku

Zkuste najít cestu, jak se stát komplexním člověkem/atletem. Kombinujte kardiovaskulární cvičení, sílu a flexibilitu věřte, že vám vaše tělo poděkuje dlouhým a dobrým zdravím. 

4. Najděte si parťáka

Cvičení s parťákem, který má stejné cíle nejen motivuje, ale také zlepšuje sociální aspekty vašeho života.

5. Nezapomínejte na rozcvičku

Dle druhu aktivity zařaďte do svého tréninku rozcvičku a protahování, abyste předešli zraněním a zvyšovali mobilitu. Je to často opomíjená činnost, která vám však může dopomoct i k lepším výsledkům. Myslete na to. 

Praktický návod jak udělat z pohybu návyk.

1. Začněte pomalu

Zahajte svou cestu k pravidelnému pohybu s realistickými očekáváními. Poslouží vám k tomu již zmíněná metoda S.M.A.R.T.. Začněte krátkými aktivitami, ať už je to krátká procházka nebo jemné cvičení. Velmi postupně zvyšujte intenzitu, abyste dali svému tělu čas na adaptaci. Ze startu to jednoduše nepřežeňte. Jelikož by vás následná svalová bolest mohla jednak omezit v dalších aktivitách a zároveň by vás to mohlo i odradit k dalšímu pokračování. 

2. Vytvořte si strukturovaný plán

Plán je klíčový. Stanovte si pevný plán cvičení na týden dopředu. Rozdělte svůj týden mezi kardiovaskulární aktivity, sílu a flexibilitu. Strukturovaný plán vám poskytne jasný představá o tom co vás čeká a pomůže vám udržet se na cestě. Zároveň můžete splněnou aktivitu odškrtávat vidět svůj progres. Připomenutí na závěr, je zopakování, abyste si vybrali aktivity, které vás baví. Máte-li radost ze cvičení, bude pravděpodobnější, že si vytvoříte trvalý návyk. To může být taneční hodina, jízda na kole nebo jiné venkovní aktivity.

3. Vytvořte si závazek a najděte podporu

Začátek není snadný, a právě zde může být podpora klíčová. Sdílejte své cíle s přáteli, rodinou, nebo si třeba najděte cvičícího partnera. Sdílená své cesty je motivující a posilující. Pokud nastane okamžik, kdy to budete chtít zabalit, tak věřejný závazek, který jste dali ostatním vám pomůže. Dobrým tipem může být i najmutí trenéra. Pokud jste v situaci, kdy si jej můžete dovolit, tak je to rozhodně ta správná cesta.

4. Vytvořte si mentální kotvy/signály

Naplánujte si pohybové aktivity ve stejný čas nebo při určitých typech událostí dne, což vytvoří asociace a pomůže vám vytvořit trvalý návyk. Například cvičení hned po probuzení nebo před večeří. Je to o tom, abyste naučili svou hlavu na dannou činnost a vlastně abyste ji skoro vyžadovali. 

5. Odměňte se za úspěchy

Při dosahování cílů si udělejte radost. Odměňte se tím, že si koupíte něco hezkého, nebo si dopřejte odpočinkový den ve wellness či přírodě. Odměna je mocným motivačním faktorem. Nemusí to být velké dárky, ale něco co vás opravdu potěší. Tuto odměnu si vždy stanovte předem, abyste se měli na co těšit.